PRAHA, ŘÍM, LONDÝN, PAŘÍŽ, LOS ANGELES    (Word) (PDF)

 

Za měsíc červenec jsme projeli Prahou, Římem, Londýnem, Paříží i Los Angelesem.  Nedalo mi proto, abych si nevšímala a neporovnávala.  Byl to ohromný zážitek skákat z jedné země do druhé, měnit kultury a jazyky.  Zde se s vámi dělím a pár postřehů a faktů.

 

1. Populace:

    Praha             1,2 milionů obyvatel

    Řím                2,5 miliony obyvatel

    Londýn          7,5 milionů obyvatel

    Paříž             10,5 milionů obyvatel

    Los Angeles 15 milionů obyvatel

 

2. Co mají tato města jedním slovem NEJ.

    Praha             nejroztomilejší

    Řím                nejhistoričtější

    Londýn          nejslušnější

    Paříž              nejchutnější

    Los Angeles  nejmodernější

 

3. Proč tato tři hl. města: Řím, Londýn a Paříž?

Katunka se učila ve škole o starém Římě, francouzské revoluci a Anglii.  Zdálo se nám praktické jí   vše ukázat a přiblížit na vlastní oči.

 

4. Podzemní dráha:

    Praha             tři trasy

    Řím               dvě trasy

    Londýn         dvanáct tras

    Paříž             šestnáct tras

    Los Angeles pět tras

 

5. Moda:

    Italové absolutně vítězí v dobrém vkusu nad kterýmkoliv jiným národem.  Jak oblečení tak účesy jsou upraveny podle poslední mody ve velmi elegantním stylu.  Italové milují značkové oděvy a i kdyby to mělo znamenat ušetřit jinde na oblečení se rozhodně nešetří.  Italské ženy si potrpí na kabelky a brašny.

    Francouzi příjemně voní a pravděpodobně draze.  Nejen lidi, ale i jejich auta, obchody ad.  Paříž je voňavá a barevná.

    Britové mají nejhorší vkus v oblékaní a strojí se stylem „co mi přišlo pod ruku“.  Milují kostky a káry, místo kravat motýlky.  Vlasy: muži na krátko, ženy do ohonu.

    Bohužel, k mojí lítosti musím prohlásit, že nejhůře o své vlasy pečují Češi.  Často je vidět mastný nebo chemicky zničený vlas.  Oblékání jako takové je vkusné a moderní, převládají prvky mody italské.

   Američané se strojí rádi i když ne vždy vkusně a hlavně do nového.  V Los Angeles převládájí světlé a pastelové barvy.  Vlasy jsou nezničené, lesklé a prakticky česané.

( Zde se musím vrátit k našemu skandinávskému výletu a zmínit se i o velice vkusně ustrojených a učesaných lidech a především ženách v Německu a Skandinávii a to i na malých městech.  Tyto národy mají podobný styl odívání a především starší generace na sebe velice dbají.  Jarní barvy byly pastelové a modní trend podobný českému.  Pro mladé lidi zde převládala moda vojenská tzv. Maskáčů a to jak na kalhotech tak i svetrech či tričkách, stejně tak tento trend stále vévodí Americe. Ve střední a jižní Evropě jsme „vojenskou modu“ neviděli téměř vůbec). 

 

6. Chování mužů k ženám (na ulici).

    Velkou pozornost k ženám samozdřejmě chovají Italové a Francouzi.  Italové se začnou mírnit ve chvíli, kdy zjistí, že máte dítě a začnou vás brát s novou úctou, více jako matku nez jako ženu (v přítomnosti dítěte).  Francouzům je úplně jedno zda máte dítě, děti nebo přítomného manžela.  Zasypou vás lichotkami přímo na místě a kdyby jste dovolili uchýlí se i k polibkům, začínajícími na ruce.  Češi, Britové i Američané berou ženu na vědomí, ale nijak zvláštní pozornost to u nich nebudí.

 

7.  Když se zadíváte do davu obyvatel v...

    ... Praze, uvidíte mnoho plešatých a pupkatých mužů a vesměs všechny starší ženy ustrojené do rovně střižených halenek a vlasy obarvených na bordo nebo jiný narudlý odstín.  Češi mají u zahraničních turistů přezdívku “národ Rudých vlasů“.

   ...Londýně mnoho mužů vypadá a strojí se jako Mr. Bean (herec a komik).  Velké a špatné zuby.

   ...Paříži není možné najít jednoho typického Francouze.  Paříž hraje všemi barvami pleti. Stejně tak v Los Angeles, kde je na pohled hodně tmavých lidí a asijatů.  Není možné přehlédnout největší tlusťochy na světě, kteří také žijí v Americe.  Přestože se nám i celá Evropa začíná zakulacovat a Češi jsou druhým nejtlusčím národem v Evropě hned po Řecku, obezní obyvatelé amerického kontinentu stále jestě vítězí.

    ...Římě jsou prostě všichni tmaví.

 

8.  Pocity, které ve mě tato města budí/vzbudila:

     Praha, domov

     Řím,  poznání historie

     Londýn,  připomíná silně Boston, potencionální domov (?).

     Paříž, romantika, umění, kankánové holky

     Los Angeles, domov a bezpečí.

 

9. Ze všech těchto míst je jen jediné město, které by jsem si nevybrala k žití.  Velmi živý a hlučný Řím by mi na delší dobu k žití nevyhovoval.  V ostatních městech by se mi líbilo žít.  V Paříži by jsem měla problém s dorozumíváním.  Neumím francouzky.

 

10.  Praha, Řím, Londýn, Paříž jsou hlavní města.  Los Angeles není hlavní město v zemi ani hlavní město státu.  Hlavní město Kalifornie je Sacramento.

 

Většina lidí si myslí, že zrovna oni žijí na tom nejhezčím a nejlepším místě na světě.  Je to tak správné a v podstatě máme všichni pravdu, protože svět je krásný.  Každý z nás má jiný vkus a jiné požadavky a vidí krásu jinak než ten druhý.  Velkým faktorem také bývá zvyk.  Místa a věci na které jsme zvyklí nám přijdou hezčí, normálnější a povědomější než místa neznámá, neprocítěná.  Místa spojujeme se vzpomínkami, prožitky a tak vždy budeme mít místa oblíbenější a méně oblíbená.  Je to tak normální.  Jen v naší rodině, mezi námi čtyřmi, má každý z nás jiné oblíbené místo, které jsme navštívili a je až s podivem jak se naše prožitky někdy liší.

Oblíbených míst můžete mít i víc.  Brusovo nejoblíbenější místo na světě je pobřeží jižní Skandinávie, také Kolorádo a z měst Paříž.  Katunka momentálně obdivuje Norsko a fjordy, kde by chtěla žít.  Moje oblíbené místo na světě jsou Havajské ostrovy a naštěstí i jižní Kalifornie, kde právě žiji. Také mám oblíbené město Prahu, které se nesnažím nijak nadržovat a stejně se mi jeví jako nejhezčí, nejmalebnější a nejskvostnější město které jsem zatím poznala.