PALM SPRINGS 2010

+

(Národní park Joshua)

 

...Druhý den bylo 25. listopadu a slavili se dvě podstatné věci.  Svátek Kateřin a Díkuvzdání J  Naše rodina si již tradičně odbývá slavnostní večeři Díkuvzdání o pár týdnů dříve, protože rádi využíváme volné dny k cestování.  Naučili jsme se proto svátky upravovat dle toho jak to vyhovuje nám, a ne jak nám předepisuje kalendář. 

V Americe jsou všechna místa pro turisty (muzea, parky ap.) otevřena celoročně s výjimkou dvou dnů v roce: Štědrý den a Díkuvzdání.  Někde to bývá ještě Nový rok nebo si přidají místní zavírací den, ale na Vánoce a Díkuvzdání se můžete spolehnout, že bude zavřeno úplně všude.  Ten den jsme měli na programu Indian Canyon (Indiánský kaňon) což je palmový háj s prameny na území indiánů Cahuilla.  Domnívali jsme se totiž, že indiáni Díkuvzdání neslaví.  Věděli jsme, že čas od času tento svátek bojkotují, a tak jsme si řekli, že si ověříme, jak je to doopravdy.  Indiánská území neboli rezervace nespadají pod vládu USA.  Platit daně nemusí.  Mají své zákony a pravidla.  Každý kmen si dělá svá vlastní.  Většinou nejsou psaná, přenáší se z generace na generaci ústně a mohou se kmen od kmene velmi lišit.  Každý kmen vede tzv. Staršina (viz KOLORÁDO a NOVÉ MEXIKO 2007, kde se tomuto tématu věnuji více).

Bylo otevřeno!  Zjistili jsme zanedlouho, když jsme vjížděli do rezervace Indian Canyon J  Brána dokořán, vstupenky se prodávaly.  V Indian Canyon probíhal den jako každý jiný.  Projížděli jsme nádhernou soutěskou, abychom se dostali až k palmovému háji a pramenům a tiše pozorovali přírodu.  Bruce se najednou zeptal: „Tak ti nevím, zda tu mám nebo nemám někomu přát Happy Thanksgiving (veselé Díkuvzdání)?“  V Americe je o svátcích zvykem přát všem lidem, který ten den potkáte, i když je neznáte.  V opačném případě vás vnímají za nevychovaného nebo za člověka, který svátek pravděpodobně neslaví.  Domluvili jsme se, že v Indian Canyon prostě vždy počkáme, až jestli nám popřeje ten druhý, v opačném případě budeme ticho.  Taktiku opiček používáme vždy, když cestujeme a nejsme si jisti místními zvyky, že nejprve počkáme na reakci místních a pak ji napodobíme.

Dojeli jsme k palmovému háji a vydali se prozkoumat celé okolí.  Během chvilky jsme zjistili jak je to tu s přáním k svátku Díkuvzdání.  S indiány jsme se jen pozdravili a s bílými Američany – turisty jsme si vždy k pozdravu ještě popřáli.  Všichni byli spokojeni. 

 

Toto je pouze ukázka. Obsah celé kapitoly naleznete v knize Proti proudu zeměkoule (2012), k zakoupení na: http://www.kosmas.cz/ nebo http://www.carpe.cz/

Otázky a informace zasílejte na email: cestopisykatka@live.com