KANADA 2011

 

Montana (USA) & Alberta a Britská Kolumbie

(červenec)

 

            Část II. – pokračování cestopisu YELLOWSTONE 2011

 

             Kanada

             Kanada, země zaslíbená oplývající ledem a sněhem... domov mnoha zajímavých lidí a ledních medvědů...

             -„ Jééé, vy se máte, že jedete do Kanady,“ byla reakce všech Českých (a Slovenských) přátel.  Ačkoliv jsou Češi a Slováci teplomilní, ta ledová Kanada, kam se dá cestovat pouze v létě, je nám z nějakého důvodu velmi blízká.  Ze symbolů jako je kanadský javorový list,  Jack London, Bílý Tesák, Klondike anebo Tomáš Baťa ml. nám zaplesá srdíčko.  Z Čechů, kteří „dobyli“ Kanadu máme radost a dálka, kterou známe pouze z našich představ, dává naší fantazii nekonečný průchod.  Proto nám je Kanada sympatická?

             Naše kamarádka Zuzana, z mladší generace Čechoslováků tvrdí, že to bude hokejem J  Vždyť, kde prý najdete větší fešáky, než na kanadském ledě?  Něco na tom asi bude J.  Ale teď vážně – co o Kanadě vlastně víme? 

             Název Kanada pochází z indiánského slova „kanata“, které znamená „vesnice“.  Tedy pěkně obrovská vesnice, protože Kanada je, hned po Rusku, druhá největší země na světě!  Než ji celou přejedete musíte šestkrát posunout ručičky na svých hodinkách, tolik časových zón budete překračovat.  Přesto, že je tak veliká, žije zde zatím pouze něco málo přes 34 milionů obyvatel.  Populace ale roste rychle, jelikož Kanada každým rokem pod svá křídla přijímá 250 tisíc nových přistěhovalců z celého světa. Mluví se zde dvěma oficiálními jazyky, francouzsky a anglicky.  Celá kanadská federace se skládá ze tří teritorií a deseti provincií.

             Jsou to teritoria: 1.Yukon (čti jukon), 2. Severozápadní teritorium a 3. Nunavut -nejmladší teritorium, ke Kanadě připojen teprve v roce 1999.

             A zde máme (od východu k západu) provincie: 1. Nový Foundland a Labrador, 2. Ostrovy prince Edwarda, 3. Nova Scotia, 4. Nový Brunswick, 5. Québec – čti kvebek (francouzsky mluvící provincie), 6. Ontario (nejvíce zalidněná provincie), 7. Manitoba, 8. Saskatchewan (čti saskačevan) a 8. Alberta s 9. Britskou Kolumbií, které nás zajímali na tomto výletě nejvíce.  Ještě nesmíme zapomenout na 10. Ostrovy královny Elizabeth, které se nacházejí v nejsevernější části Kanadského arktického souostroví.

             Každá provincie má své hlavní město a vládu v čele s premiérem.  Hlavní město celé Kanady je Otawa a leží v provincii Ontario.

             Kanada je relativně mladá země, o kterou vedli po staletí nekonečné boje Angličani s Francouzi.  Kanada si nakonec začala dělat co chtěla a v roce 1867 vyhlásila svou nezávislost.  Přesto se Britům celé území dodnes podařilo uhájit jako svou državu, včetně Québecu*, který se jako jediný považuje za francouzskou provincii.

             Pravidla platí více méně stejná jako v dalších Britských državách (např. Austrálii a Novém Zélandu): zemi vede premiér (t.č. Stephen Harper),  demokraticky zvolený kanadským lidem. Britskou korunu zastupuje tzv. generální guvernér (t.č. Jeho Excelence David Johnston), jehož pravomoce jsou velmi omezené a který je do funkce dosazen Královnou.

             (* menšina francouzského Québecu se o svou nezávislost stále pokouší a o jeho osamostatnění se ve vládě vedou pravidelné diskuze i v součastnosti).

 

Toto je pouze ukázka. Obsah celé kapitoly naleznete v knize Proti proudu zeměkoule (2012), k zakoupení na: http://www.kosmas.cz/ nebo http://www.carpe.cz/

Otázky a informace zasílejte na email: cestopisykatka@live.com