SANTA BARBARA 2011

&

SOLVANG

(květen)

 

            ...Santa Barbara není žádná vesnička.  Je to rozlehlé okresní město s přibližně 90 tisíci obyvateli.  Mají tu nádherné divadlo – operu, kde se hrají jen ty nejlepší představení. Pro milovníky umění je tu dále k dispozici mnoho galerií a výstav a v lednu a únoru se tu pořádá filmový festival.  Najdete tu také mnoho obchodů, již zmíněné vynikající restaurace s různorodým jídelníčkem, ale čím je Santa Barbara nejvíce proslavena je víno.

            V celém kraji se pěstuje vinná réva z které se dělá jedno z nejkvalitnějších vín na světě.  Specifické oblasti jako je Santa Maria Valley, Santa Ynez Valley anebo Santa Rita Hills oplývají ideálním klimatem, půdou a terénem k pěstování vína.  V kraji Santa Barbary napočítáte více jak sto vinic. Některé jsou navíc úmyslně prorostlé sladkým hráškem, ječmenem a jetelem, který vínu poskytuje přísun dusíku.  Tím vzniká unikátní chuť a jistota, že se každý rok urodí hrozny stejné kvality.  Pěstuje se tak například Lambda Pinot Noir (moje oblíbené). Další vinice (např. Alma Rosa nebo Sunstone) jsou proslulé jako organické, které nepoužívají absolutně žádné chemikálie a jejich víno se počítá také za jedno z nejlepších a nejzdravějších.

            Donedávna jsem vínu velmi nerozuměla, ale rozhodla jsem se tento nedostatek napravit.  Žít v Kalifornii a nevyznat se alespoň trošičku ve víně je asi jako kdyby jste žili v Plzni a nevěděli byste jaké pivo se tam vaří.  Také mně k tomu přiměla loňská návštěva francouzské Provence, kde jsme přímo na vinici bydlely a o pěstování vína, jsme se díky kamarádkám Hance a Simoně, mnohému přiučily .  V Kalifornii není nic lehčího než si informace o víně ještě prohloubit, protože jste vínem (vynikajícím vínem) obklopeni kam se hnete. 

 

             Celkově má Santa Barbara atmosféru klasického přímořského města s nádechem evropského středomoří.  S jednou výjimkou... a tou jsou lidé.  Přeci jen je Amerika velmi různorodá země, a tak i zde najdete mnohem více „lidských druhů“, než kdekoliv jinde na světě. Také se tu silně projevuje typicky americký individualismus, kdy je každý sám sebou, tak jak se mu líbí a druzí to respektují.  Některá místa v Americe jsou k této různorodosti a volnomyšlenkářství speciálně benevolentní a Santa Barbara je jedním z nich.  Najdete tu proto nejen lidi různé barvy pleti - tím se zde lidé od sebe snad ani tolik neliší - ale hlavně lidi s odlišným způsobem života.   Jsou tu umělci, výtvarníci i bohémové v rozevlátém oděvu a s vlasy zapletenými do dredů.  Jsou tu turisté z celého světa, typicky americké rodiny s dětmi, typicky mexické rodiny s dětmi i babičkou, dědečkem, tetičkou a strýčkem v závěsu, milenci tulící se jeden k druhému (pohlaví může být různé), studenti hledající inspiraci, milovníci umění a historie, gurmáni, šopoholici, náboženští fanatici, motorkáři, stárnoucí seladoni hledající mladé zlatokopky, důchodci, snobi, kteří sem přijdou předvádět své nejnovější Ferrari či obleček od Gucciho a sem tam nechybí ani nějaký ten bezdomovec.  Takovou směsku budete na jedné ulici v Evropě (ale i jinde) hledat marně J

 

Toto je pouze ukázka. Obsah celé kapitoly naleznete v knize Proti proudu zeměkoule (2012), k zakoupení na: http://www.kosmas.cz/ nebo http://www.carpe.cz/

Otázky a informace zasílejte na email: cestopisykatka@live.com