SEVERNÍ TERITORIUM 2012

Urulu

Říká se, že ten kdo nenavštívil outback, nenavštívil Austrálii.  Nevím, co lidé mají na tom, že vás posílají do nejprázdnějších a nejnepohodlnějších míst jejich země a tvrdí, že dokud je neuvidíte, tak jste ještě nic nepoznali!  No dobrá, řekli jsme si.  Když Austrálie, tak i s pouští.
Již dobrou hodinu před přistáním jsem z ptačího pohledu pozorovala australskou poušť -rozlehlou plochu  oranžově-červené barvy- které se říká outback.  I za okénkem letadla jsem odhadla, že je venku velké teplo a také velké sucho.  Letadlo bylo plné turistů z celého světa.  Jmenujte ekonomicky zdatnější zemi a její občan byl zastoupen.  Všichni jsme sem přiletěli ze stejného důvodu.  Když už outback, tak alespoň část ve které se nachází slavný Národní park Urulu.
Svižně jsme se snesli na jedinou přistávací plochu místního letiště.  Nikde nikdo a nikde nic.  Jen naše velké dopravní letadlo, z kterého jsme vypochodovali ven, v řadě za sebou mezi hejna much.  Zvláštní mouchy tu žijí.  Na pohled podobné těm našim českým, avšak temperamentem jsou jiné.  Pomalu ale vytrvale se nám motaly hlavně okolo obličeje a jakoby obaleny neviditelným lepidlem se nám přichytávaly k  očím, krku, vlasům i puse.  Otevřít pusu nedoporučuji, lehce vám totiž vlítnou i tam.  Hned jsme pochopili proč se všude prodávají klobouky se sítí nebo s korkovými špunty.  Špunty se vážou na nit a zavěšují na okraje širokých klobouků.  Při každém pohybu se rozhýbou a odhánějí mouchy.  Rukou mouchy totiž neodeženete.  Lekce číslo 1: Do outbacku bez klobouku nelez!


Ukázka z kapitoly Severní Teritorium v knize Cesta za datovou čáru.  K zakoupení v knihkupectví po celé ČR a SR.  A také zde:  http://www.kosmas.cz/autor/39153/katerina-dehningova/