VICTORIA 2012

V Austrálii musíte počítat s tím, že budete zvěří obklopen.  Největší randál nadělají papoušci.  Obzvlášť papoušci kakadu.  Podél Cesty jich bylo tolik, že jsme si klidně mohli zpívat „Otoč se má milá dozadu, sedí tam papoušek kakadu...“ a vždycky, když jsme se otočili, tak tam alespoň jeden seděl!  Zvířata mají také různé povahy a opravdu vás mohou často pobavitRozhodli jsme se proto, že se znovu za nějakými vydáme.  Nedaleko od Apollo začíná Národní park Otway.  Obklopuje Cestu z obou stran.  Turisté, kteří se v Apollo ubytují se do Otway vydávají z mnoha důvodůMůžete si zde zaplavat, vydat se na tůru lesem či podél moře, vyzkoušet nekonečný výběr mořských sportů anebo, v neposlední řadě, také navštívit koaly ve volné přírodě
Sjeli jsme z Cesty na boční, úzkou silnici, která se táhla lesem z gumovníkůStromy byly staré a vzrostlé a jejich větve tvořily nad silnicí bránu.  Jeli jsme pomalu a hledali koaly ve větvích.  Šedivě-bílá koala se na šedivě-bílém kmenu eukalyptu hledá docela těžko.  Maskování funguje skvěle.
Budeme muset zastavit a vydat se asi dál do lesa.  Nebudou přece viset přímo nad naší hlavou.”  Oznámila jsem rodině.  V tom momentě jsme na větvi, přímo nad námi, zahlédli něco jako šedivý pytel na prádloByl to koala!  Vyběhli jsme z auta a za chvilku viděli další a další a dalšíbyly úplně všude. 
“A pak, že nebudou ímo nad naší hlavou”, smál se Bruce.  Tolik jsme jich nikde neviděli, a vůbec ne ve volné příroděViseli tu jako zralé švestky, kam oko dohlédlo.  Již jsem se zmiňovala o tom, jak je jejich počínání na stromě nemotorné.  Usínají v pozicích na pohled také velmi nepohodlnýchČlověk by čekal, že když žijí na stromě, že budou více flexibilní.  Třeba jako opice.  Ale kdepak koaly.  Když jejich neohrabané počínáníspadne nespadne - sledujete na živo, je to docela nervákKoaly obyčejně nepatří mezi rychlíky, pohybují se pomalu a s rozvahouNěkdo tvrdí, že listy z gumovníků obsahují omamné látky, něco jako drogu, takže koaly jsou vlastně stále trochu zfetované.  Ale pravda to není.  Je to proto, že listy gumovníků, kterými se koaly živí jsou těžko stravitelné a neobsahují příliš mnoho energie.  Jako kdyby se lidé živili pouze cukrovím.

Ukázka z kapitoly AUSTRÁLIE, Victoria v knize Cesta za datovou čáru.  K zakoupení v knihkupectví po celé ČR a SR.  A také zde:  http://www.kosmas.cz/autor/39153/katerina-dehningova/